BLOG


Instalacje wody lodowej – zastosowanieZmiany klimatyczne oraz regularnie podnoszące się temperatury sprawiają, że w niemal wszystkich typach budynków konieczna jest instalacja odpowiedniego systemu klimatyzacji. To dzięki niej możliwe jest utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności niezależnie od czynników pogodowych czy też warunków panujących w pomieszczeniach. Najczęściej wykorzystywanym typem chłodzenia na świecie wciąż pozostaje klimatyzacja freonowa, jednak instalacja wody lodowej – czyli systemu wykorzystującego jako chłodziwo wodny roztwór glikolu etylenowego lub propylenowego o stężeniu ok. 30–40% – wydaje się znacznie lepszą alternatywą ze względu na swoją nieszkodliwość dla środowiska i wszechstronność w zastosowaniu.

Czytaj dalejUkłady co2 - charakterystykaInstalacje chłodnicze na bazie CO2 (R744) zawierające w obiegu dwutlenek węgla stanowią korzystną pod wieloma względami alternatywę dla układów freonowych. Barierą może być wysoka cena komponentów, które są potrzebne do budowy tego typu systemów, jednak zastosowanie takich instalacji przekłada się na większą wydajność układu, lepsze parametry pracy, tani koszt samego chłodziwa oraz korzyści dla środowiska. Warto też zaznaczyć, że zgodnie z nowelizowanymi przez Parlament Europejski oraz Radę UE regulacjami prawnymi, fluorowane gazy cieplarniane są w coraz większym stopniu wycofywane z użytku (do 2050 roku mają zostać zredukowane nawet o 95%), dlatego poszukiwanie zamienników dla dotychczasowych rozwiązań powoli staje się koniecznością.

Czytaj dalejEkologiczne instalacje chłodnicze, czyli jakie?Coraz bardziej dojrzewamy do dbałości o naszą planetę i nasze środowisko, oraz widzimy wpływ różnorodnych czynników na pogarszający się stan naszego otoczenia. W związku z tym, bardziej świadomi obywatele, kierują się wyborem sprzętów i produktów, które wspierają proekologiczne działania. Kiedyś, klimatyzacja była synonimem luksusu. Obecnie, możemy się z nią spotkać w coraz większej ilości gospodarstw domowych oraz w przemyśle. Okazuje się jednak, że możemy zadbać o to, aby i ona wspomagała ochronę naszego środowiska. Jak to możliwe? Poprzez wybór czynnika chłodzącego.

Czytaj dalejJak działa obieg chłodniczy – podstawyW chłodnictwie i klimatyzacji bardzo często możemy spotkać się z terminem obiegu chłodniczego. Obiegi chłodnicze występują między innymi w chłodziarkach i klimatyzatorach, ale też w pompach ciepła. Jak działa obieg chłodniczy? Zapraszamy do wpisu.

Czytaj dalejPropozycje retrofitów czynników chłodniczychObowiązujące od 1 stycznia 2010 roku Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2037/2000 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową zabrania sprzedaży i używania czynnika chłodniczego R22. Jednym ze sposobów przystosowania urządzeń chłodniczych, mroźniczych lub klimatyzacyjnych z czynnikiem R22 do obowiązujących przepisów jest retrofit instalacji na jeden z powszechnych i sprawdzonych zamienników. Sprawdź, na czym polega retrofit instalacji i jakie czynniki zamienne można wykorzystać.

Czytaj dalejNowelizacja ustawy f-gaz – kogo dotyczyGlobalne ocieplenie klimatu jest poważnym zagrożeniem. Potrzebę walki ze zmianami klimatycznymi dostrzegają między innymi politycy Parlamentu Europejskiego, którzy poprzez rozporządzenia i inne regulacje starają się zahamować niekorzystny wpływ działalności człowieka na środowisko. Jakie działania są podejmowane w odniesieniu do fluorowych gazów cieplarnianych tzw. f-gazów i kogo dotyczy Ustawa f-gazowa? Zapraszamy do przeczytania wpisu.

Czytaj dalej